Refleksje wychowanek o Wielkim Poście 
z wykorzystaniem aktualnych dekoracji
„Wielki Post to okazja do głębokich refleksji, które mogą odmienić życie. To czas na oddanie się Bogu, zawierzenia mu swoich problemów i pokorną modlitwę o potrzebne łaski. To czas na rozpoczęcie skromniejszego życia. Tak jak Jezus, przeżyć ten okres w ciszy i modlitwie. To czas pokuty, przeproszenia i zadośćuczynienia Bogu i bliźniemu za wyrządzone winy. Pustkę w sercu wypełnijmy miłością Boga Ojca, bo Ten kocha nas bezgranicznie. Zastanawiajmy się nad cierpieniem Jezusa a ból, który trzymamy w sercu poddajmy refleksji. Nawróćmy się w tym czasie, nie wstydźmy się wiary, módlmy się i czcijmy Boga Ojca.”
Ksenia

„Człowiek rodzi się z prochu i obraca się w proch, co oznacza, że nie powinniśmy przykładać wagi do naszego wyglądu i rzeczy materialnych. Należy skupić się na duchowym rozwoju i modlitwie oraz walce z grzechem. W okresie Wielkiego Postu mamy pościć sami dla siebie. Ewangeliści uczą nas, że post należy przeżywać w radości – nie smucić się, z pokorą przyjąć go do serca. Pościć dla Jezusa a nie dla pokazania czy udowodnienia czegoś ludziom. Musimy sami w duchu przeżyć go, a Bóg sam będzie wiedział, jak szczery on był. Życie ludzkie jest kruche i musimy dużo się modlić i zaufać Panu, aby godnie go przeżyć. Ma on nam pomóc przezwyciężyć grzech i własne słabości. To okazja do wielu refleksji. W tym czasie należy oddać się natchnieniom Boga a nie ziemskim pokusom.”
Nadia

„Wielki Post to oczekiwanie na zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to również czas pokuty. W bursie jest wiele dekoracji, które pokazują, że jest to ten czas. W kaplicy jest rzeźba głowy umęczonego Zbawiciela, lampka oliwna, symbolizująca światło i nadzieję. Jest również fioletowy kolor materiału symbolizujący pokutę, zielony – nadzieję, biały – zmartwychwstanie. Każdy z nas po śmierci będzie sądzony z dobrych uczynków. Każdego Bóg zapyta: „Co dobrego uczyniłeś/uczyniłaś?” Jaka będzie nasza odpowiedź? Ile dobrego w życiu zrobiłyśmy? Kiedy doświadczamy grzechu, powinniśmy iść do spowiedzi i wyznać naszą słabość, żałować za nią. Powinniśmy rzec: „Jezu Ty się tym zajmij”! Powinniśmy poprosić Zbawiciela o pomoc. Dać Mu ingerować w nasze życie każdego dnia. Każdy z nas kiedyś umrze, ponieważ Chrystus powiedział: „Nawracajcie się, bo z prochu powstałeś i w proch się obrócisz, a Pan cię wskrzesi w dniu ostatecznym.” Powinniśmy nawracać się każdego dnia, bo nie znamy dnia, ani godziny, kiedy umrzemy. Każdego z nas czeka śmierć. Powinniśmy być na nią gotowi i nie bać się jej, bo jeśli dobrze żyliśmy, to mamy nadzieję, że dostaniemy się do nieba. Każdy z nas w proch się obróci, ale mamy zapewnienie od samego Jezusa Chrystusa, że On wskrzesi nas na sądzie ostatecznym, kiedy powtórnie przyjdzie na ziemię."
Anna

„Wielki Post jest czasem, w którym możemy zrobić coś, na co nie mamy czasu w okresie zwykłym. Może być czasem, który poświęcimy rodzinie i przyjaciołom, oderwiemy się od telefonów i innych rzeczy, które zabierają nam czas i przeznaczymy go na coś pożyteczniejszego. Gazetka w jadalni przedstawia siedem grzechów głównych, których możemy starać się w tym czasie bardziej unikać. Dekoracja na korytarzu przedstawia rozbity dzban i w nim proch. Świadczy to o tym, żeby się nawracać i oddać swoje problemy Bogu, zaufać Mu, bo On ma plan na nasze życie i najlepiej wie, co jest dobre dla nas. Czas Wielkiego Postu to jest najlepszy czas na  wyrywanie się z grzechu.”

Zuzia

"Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia. Ludzie w tym czasie starają się być bliżej Pana Boga, poprzez różne postanowienia, dobre uczynki, modlitwę, czytanie Pisma Świętego. Każdy z nas powinien zastanowić się, na czym tak naprawdę polega Wielki Post, co symbolizuje i do czego nas przygotowuje. W tym czasie powinniśmy szczególnie zawierzyć się Panu i jeszcze bardziej ulepszyć naszą wiarę i relacje ze Stworzycielem. Jednym z takich sposobów jest uczestnictwo w rekolekcjach. Pójście do spowiedzi sprawi, że na nowo będziemy blisko Pana, ponieważ On zawsze wybacza nam grzechy. Bez względu na wszystko kocha nas i nigdy nas nie zostawi. Poświęcił dla nas Swojego Jedynego Syna, który umarł na krzyżu dla naszego zbawienia."
Ola


„Wielki Post to czas refleksji i przemiany własnego życia. Wprowadza on nas w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Umarł On za wszystkich ludzi bez wyjątku – za mnie i za ciebie. Teraz jest czas na pytanie, co ja robię ze swoim życiem, w jaki sposób dziękuję Jezusowi za Jego miłość? Czy chcę naśladować Jezusa i wziąć swój codzienny krzyż? Czy może jestem jak niewierny Tomasz i tak jak on nie dowierzam w miłość Chrystusa, ufając jedynie samemu sobie i swojemu egoizmowi. Życie ludzkie nie jest wieczne, podobnie, jak nic co doczesne. Jedyna wieczność to Bóg i Jego miłość. Jeśli zachowamy ją w swoim sercu, nic nie jest w stanie nas jej pozbawić. Wielki Post to także czas odnowy duchowej i umocnienie siebie. Każdy z nas jest w stanie odmienić swoje życie, jednak trzeba tylko tego chcieć, a bez  miłości i nadziei położonej w Bogu, nie będziemy w stanie zrozumieć tajemnicy śmierci Jezusa na krzyżu. Zawierzmy swoje życie Bogu.”
Kornelia

„Wielki Post to czas, w którym warto zastanowić się nad naszymi czynami, nie tylko złymi, lecz i dobrymi. Jedna z gazetek w mojej bursie głosi, iż czas Postu jest to : „Czas wyjścia z niewoli grzechu”, co oznacza powierzenie swoich błędów, złych uczynków Jezusowi, by On wspomógł nas w przemianie naszego życia i dążeniu do osiągnięcia wieczności. Kolejna dekoracja ukazuje pękniętą wazę, w której znajduje się popiół. Wokół tego widnieją słowa: ”Nawracajcie się..., bo z prochu powstałeś i w proch się obrócisz, ale Pan wskrzesi cię w dniu ostatecznym.” Pęknięta waza oznacza nasze kruche życie, które w każdej chwili może się skończyć, więc nie należy odwlekać z udzielaniem pomocy innym, bo je Pan będzie brał pod uwagę w czasie Sądu Ostatecznego.”

Marlena

„Wielki Post jest chwilą w naszym życiu, podczas której powinniśmy zastanowić się nad naszą wiarą i nawróceniem. Jezus mówiąc „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” ma na myśli to, że nieważne jest czy w to wierzysz czy nie, ale jest pewne to, że umrzesz i wrócisz do Niego na sąd. Mimo tych słów Jezus daje nam również nadzieję wskrzeszenia i życia po śmierci razem z Bogiem, dlatego powinniśmy pomagać drugiemu człowiekowi ponieważ, co uczynimy bliźniemu, czynimy Chrystusowi. Wielki Post jest czasem refleksji i zadania sobie pytań: Czy żyję razem z Bogiem? Czy postępuję tak , jak Biblia nakazuje? Nieważne jest to czy mamy dużo pieniędzy, bo i tak w dniu śmierci staniemy przed Bogiem bez dóbr materialnych, będziemy stali przed nim tak samo, jak przyszliśmy na świat. Żaden człowiek nie jest bez grzechu, lecz powinniśmy zastanowić się nad naszym postępowaniem, postarać się je zmienić i stać się lepszym człowiekiem.”
Weronika

„Wszyscy umrzemy bez znaczenia, kim jesteśmy. Musimy dbać o okazywanie miłości bliźnim i Bogu. Wszystko oprócz Boga przeminie.
Dekoracja na stołówce     –  grzechy nas zniewalają i oddalają nas od świętości.
Dekoracja na korytarzu  –  nie powinniśmy się przejmować rzeczami materialnymi, ważna jest      
                                               troska o duszę i relację z Bogiem.
Dekoracja w kaplicy       –  fiolet - symbol pokuty, biel – symbol czystości i świętości,
                                               zieleń  – symbol życia.
Śmierć Pana Jezusa na krzyżu dała nam nadzieję na życie wieczne. Powinniśmy się przemieniać na dobre, naprawiać swoje błędy i odradzać się na nowo, zmieniając swoje nastawienie do życia. Nasze postępowanie na ziemi będzie wpływało na naszą świętość.”
Ola

„Wielki Post powinien być dla każdego chrześcijanina czasem refleksji nad swoimi czynami, czasem pokuty, zmiany swoich złych nawyków w stosunku do innych i do Boga, do swoich obowiązków. Powinniśmy w tym okresie skupić się na tym, co czeka nas po śmierci. Jeżeli nadal będziemy żyć w sposób, w jakim żyjemy teraz, czy czeka nas zbawienie i życie wieczne? Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy dajemy z siebie wystarczająco dużo dobra względem innych, czy nie inwestujemy swojego czasu i energii w rzeczy zgubne, negatywne, chwilowe, rzeczy, które są dla nas toksyczne, zbędne na drodze do Królestwa Bożego?”
Gabrysia


























                                       Patrycja

„Dekoracje, które stoją na korytarzu oraz w kaplicy pokazują cierpiącego Jezusa, dzięki któremu zostaliśmy zbawieni. Wielki Post daje nam możliwość próby. Możemy sprawdzić naszą silną wolę i nasz charakter. Zacznijmy od najprostszych postanowień typu „Nie będę jeść słodyczy. To tylko 40 dni.” Czy jesteśmy w stanie odmawiać sobie przez ponad miesiąc jedzenia ciastek i cukierków? Jeśli nie, to czy możemy mówić o głębszym poświęceniu? „Nawracajcie się … , bo z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. To zdanie powiedział Jezus, jednak co ono oznacza bez drugiej części? „ale Pan wskrzesi cię w dniu ostatecznym”. Aby nam się to udało, powinniśmy wyjść z niewoli grzechu, spełniając dobre uczynki, wynagradzać, pokutować. Winniśmy wyzbyć się grzechów, aby ten czas spędzić w czystości serca i duszy.”
Martynka

„Wielki Post to czas wyzwolenia się człowieka z grzechu. Jest on dobrą okazją do przemiany swojego życia na lepsze, jest szansą i nadzieją na zbawienie, dzięki męce i zmartwychwstaniu Chrystusa. Dekoracja w kaplicy składa się z materiałów w trzech kolorach, które symbolizują następujące wartości:
-fioletowy – to symbol pokuty, oczekiwania
-zielony – to nadzieja
-biały – symbolizuje życie
Pokazuje nam to, że dzięki śmierci Chrystusa mamy nadzieję i szansę na zbawienie i życie wieczne. Oczywiście wymaga to poświęceń, których dobrym czasem jest Wielki Post.  „Nie przegraj Miłości” – to słowa widniejące na gazetce na czas Wielkiego Postu. Niewątpliwie wielu z nas skłaniają one do głębszych refleksji na temat naszego dotychczasowego życia i postępowania. W naszych głowach pojawia się pytanie, co oznaczają te słowa? Każdy z nas dąży do zbawienia, jednak jak je osiągnąć? W czasie Wielkiego Postu nakazane jest przynajmniej raz przystąpić do sakramentu pokuty, jednak jeśli naprawdę nie chcemy przegrać miłości, przystępujmy do tego sakramentu częściej i powinno to wynikać z pragnienia naszego serca, ponieważ pokuta, Eucharystia i czyste serce to klucze do zbawienia.”
Kasia

„Wielki Post to czas, w który otwieramy swoje serca i dusze dla Jezusa Chrystusa . W tym czasie należy ograniczyć jedzenie i picie oraz nie organizować wszelkich zabaw i uczt. Powinniśmy chodzić do kościoła i modlić się. Wielki Post to również czas wyjścia z niewoli grzechu. Wtedy właśnie oddajemy się woli Chrystusa i dzięki naszej chęci oraz łasce Jezusa nawracamy się.”
Natalia



Komentarze

Popularne posty z tego bloga